Yeni Evlenecek Çiftler İçin İdeal Ev Nasıl Olmalı?

21 Mayıs 2021
Yeni Evlenecek Çiftler İçin İdeal Ev Nasıl Olmalı?

Düğün sezonunun yaklaşmasıyla birlikte evlilik hazırlığındaki çiftlerde tatlı bir heyecan başladı. Halledilmesi gereken işlerin ilki ve belki de en önemlisi yaşayacağınız evin belirlenmesi. Peki yeni evlenecek çiftler yaşayacağı evi seçerken neleri göz önünde bulundurmalı?

 

Eşyaları almadan önce evinizi belirleyin

 

Yaşayacağınız evi belirlemek zaten kolay olmayan bir kararken üstüne bir de eşyalarınızın boyutuna göre ev ararsanız işinizi daha da zorlaştırırsınız. Bu yüzden mobilyalarınızı seçmeden önce mutlaka yaşayacağınız evi belirlemenizi, mobilyalarınızı da evinize göre seçmenizi öneririz.

 

Ev seçerken doğru lokasyon önemli

 

Çiftler arasındaki uzlaşmanın simgesi olan evliliğe adım atanların, evin konumu konusunda da orta yolu bulması gerekiyor. Evin, eşlerin ikisinin de iş yerine olabildiğince yakın ve ulaşımı kolay bir konumda olması bütçenizi zorlamanıza neden olsa dahi oldukça önemli. Ulaşım için fazladan yapacağınız masrafı ve yolda harcayacağınız ekstra zamanı göz önüne aldığınızda eviniz için ayırdığınız bütçeyi esnetebilirsiniz.

 

Evin içi nasıl olmalı?

 

Pandemi sürecinin hayatımızdaki alışkanlıkları kalıcı şekilde değiştirdiğini bir kez daha söylememize gerek yok. Mesela, pandemiye kadar yeni evli çiftler görece küçük; 1+1 daireleri tercih edebiliyorlardı. Ancak evden çalışma düzeninin hayatımızın bir parçası olması ve en çok zaman geçirdiğimiz mekanların artık evimiz olması en az 2+1 bir evin gerekli olduğunu bizlere gösterdi. Tabii ki evden çalışmayan çiftler hala 1+1 dairelere de bakabilir.

 

Eğer evden çalışıyorsanız yaşayacağınız evi seçerken ikinizin de aynı anda evden çalıştığı bir düzene uygun; kişisel çalışma alanları oluşturabileceğiniz büyüklükte ve oda sayısındaki evleri seçmeniz önemli bir kriter.

 

Zamanımızın büyük bölümünü evde geçireceğimizi aklımızda tutarak ‘yatak odası’ ve ‘oturma Odası’ndan ibaret kompakt evlerden uzak durmamızda fayda var. Ayrıca hiç olmadığı kadar cazip hale gelen balkonlu evleri diğer evlere göre bir adım önde tutmanızı öneririz.

 

Evin teknik özellikleri

 

İzolasyon, pencereler, döşemeler, bina cephesi… İlanların özelliklerinde çok sayıda teknik detay yer alabiliyor. İlk anda belki de çok önemli gibi durmasa da, aslında her bir teknik özelliğin yaşam konforunuzu artırdığını unutmamalısınız. Ayrıca binanın yalıtımı, dış cephede kullanılan malzemeler, evin cephe yönü gibi özellikler enerji giderlerinden de tasarruf etmenizi sağlayan, yani cüzdanınızı koruyan önemli faktörler.

 

Mutlaka uzun vadeli düşünün

 

Son olarak taşınacağınız evi kiralıyor da olsanız, uzun yıllar yaşayacağınız yeri seçtiğinizi unutmayın. ‘İleride zaten daha iyi bir eve taşınırız’, ‘şimdilik burada oturalım da sonra bakarız’ gibi cümleleri asla kurmamalısınız. Unutmayın tekrar taşınmak ciddi bir emek ve masrafla beraber eşyalarınızın da yıpranması anlamına geliyor. Tabii ki taşındığınız ev hayatınız boyunca yuvanız olmayabilir ama sık taşınmaların önüne geçmek için her konuda içinize sinen bir eve taşınmalısınız.

Haber Yorumları